NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
873
Творчески отражения

Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна

Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г. Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции

| 14 Ноември 2024, 16:13 ч.
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
Снимка © БТА

Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се

Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.

Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.

В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.

Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт-  „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.

Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.

Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру. 

Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта, литография, представящи живота от средата на XIX век, уловили реалистични детайли от ежедневието. На една от показаните картини се вижда ханът „Солаколу“. Те са от фондове „Графики“, „Пинакотека“, „Изящно изкуство“. 

Сред ценните документални свидетелства за българското присъствие в румънската столица са две писма и счетоводна книга на братята Христо и Евлоги Георгиеви. Директорът уточни, че в музея има информация за дейността им от средата на XIX век, когато са имали бизнес в Браила, Букурещ и Константинопол. Книгите им са написани на стария български език, разчетени са и са преведени на модерен румънски език, давайки цялата информация за следите, които оставят двамата като меценати не само в България, но и в Румъния. 

Показан е медальон от бронз и мрамор с образа на Христо Ботев, който също е живял в румънската столица през емигрантските си години. По думите на Маджуру той е изработен вероятно в началото на ХХ век и е красял сграда в Букурещ, която е била разрушена при режима на Чаушеску, но липсва повече информация за причината за създаването му. Открит е при строителни работи през 1960-те години.

Идеята на Общинския музей на Букурещ е да представи света от двете страни на Дунава през XIX век - на север с васалните за Османската империя княжества Влашко и Молдова, обединени във втората половина на периода в единна княжеска Румъния, а на юг с българските земи, владение на султана. Реката играе роля на географска, но и политическа, и духовна граница между двата свята и много българи я преминават в търсене на по-добър и справедлив живот, създавайки колонии в големи градове като Букурещ, Браила, Гюргево, а и извън тях.

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.

Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.

Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.

Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd

Тази вечер старозагорци ще имат възможността да се насладят на концерт на една от най-обичаните български групи - Б.Т.Р. Това става известно  от програмата по повод празника на града, публикувана на официалния сайт на местната администрация. Концертът е кулминацията на честванията на Деня на Стара Загора - 5 октомври. Началото ще бъде дадено в 19:00 часа на специално изградената сцена на площада пред Община Стара Загора. 

Жителите и гостите на Стара Загора ще чуят на живо и изпълненията трио „Вива“.

Отбелязването на 145-ата годишнина от възкресението на Стара Загора започна с молебен за Стара Загора, отслужен от Старозагорския митрополит Киприан и свещеници в храма „Свети Николай Чудотворец“ и продължи с тържествена сесия на Общинския съвет, поднасяне на венци и цветя пред паметника „Защитниците на Стара Загора -19 юли 1877 г.&ld

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.

Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.

Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.

Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване

Осем информационни табла са посветени тематично на обединението на Влашко и Молдова, модернизацията на столицата на новото княжество Букурещ, на създаването и развитието на българските павликянски общности в Чопля и Попещ и други интересни моменти от българо-румънските контакти в предосвобожденската епоха.

Културните връзки са проследени до 1947 г., когато е сключена българо-румънската културна спогодба и е организирана голяма съвместна изложба за изящни изкуства. За нея Корнел Медря и Ада Джео правят пластики на български творци като Ненко Балкански и Илия Бешков, които могат да се видят в настоящата изложба. 

Куратор на изложбата „Отвъд Дунава“ е Адриан Маджуру. Той е завършил история в Букурещкия университет, където защитава и докторска степен в областта на човешката география. По-късно специализира и преподава градска антропология в магистърски и докторски курсове в Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“. Известен е на широката публика с книгите си за Букурещ, сътрудничи активно като автор и на много периодични издания.

Изложбата се открива официално утре в 17:00 ч. и ще остане във Варненския археологически музей до 30 март 2025 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парче в чест на съпругата си
Създателят на социалната мрежа "Фейсбук" Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парчето Get Low заедно с американския изпълнител Ти-Пейн, предаде Би Би Си. Така той отбелязва "г ...
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора н ...
Японският пианист Хаято Сумино изнесе концерт в Париж
Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП. Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на м ...
Предпремиерно представяне на игралния филм "Без крила" за параолимпиеца Михаил Христов
Новият българския игрален филм "Без крила" ще бъде представен с две предпремиерни прожекции в Бургас преди да тръгне официално по кината в цялата страна от 6 декември, съобщават от ...
Симфониета Шумен и пианистът Симеон Гошев ще изнесат днес концерт под диригентството на Димитър Косев
Симфониета Шумен ще изнесе днес концерт под диригентството на Димитър Косев в зала „Проф. Венета Вичева“. Солист ще бъде Симеон Гошев. Концертът е под мотото "Майстори ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Тикер в 05:00 ч.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният архе ...
Начало Творчески отражения
873
Творчески отражения

Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна

Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции.Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру.

| 14 Ноември 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
Снимка © БТА

Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.

Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру. 

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се

Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.

Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.

В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.

Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт-  „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.

Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.

Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта, литография, представящи живота от средата на XIX век, уловили реалистични детайли от ежедневието. На една от показаните картини се вижда ханът „Солаколу“. Те са от фондове „Графики“, „Пинакотека“, „Изящно изкуство“. 

Сред ценните документални свидетелства за българското присъствие в румънската столица са две писма и счетоводна книга на братята Христо и Евлоги Георгиеви. Директорът уточни, че в музея има информация за дейността им от средата на XIX век, когато са имали бизнес в Браила, Букурещ и Константинопол. Книгите им са написани на стария български език, разчетени са и са преведени на модерен румънски език, давайки цялата информация за следите, които оставят двамата като меценати не само в България, но и в Румъния. 

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.

Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.

Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.

Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd

Тази вечер старозагорци ще имат възможността да се насладят на концерт на една от най-обичаните български групи - Б.Т.Р. Това става известно  от програмата по повод празника на града, публикувана на официалния сайт на местната администрация. Концертът е кулминацията на честванията на Деня на Стара Загора - 5 октомври. Началото ще бъде дадено в 19:00 часа на специално изградената сцена на площада пред Община Стара Загора. 

Жителите и гостите на Стара Загора ще чуят на живо и изпълненията трио „Вива“.

Отбелязването на 145-ата годишнина от възкресението на Стара Загора започна с молебен за Стара Загора, отслужен от Старозагорския митрополит Киприан и свещеници в храма „Свети Николай Чудотворец“ и продължи с тържествена сесия на Общинския съвет, поднасяне на венци и цветя пред паметника „Защитниците на Стара Загора -19 юли 1877 г.&ld

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Сл

Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.

Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.

Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.

Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване

Показан е медальон от бронз и мрамор с образа на Христо Ботев, който също е живял в румънската столица през емигрантските си години. По думите на Маджуру той е изработен вероятно в началото на ХХ век и е красял сграда в Букурещ, която е била разрушена при режима на Чаушеску, но липсва повече информация за причината за създаването му. Открит е при строителни работи през 1960-те години.

Идеята на Общинския музей на Букурещ е да представи света от двете страни на Дунава през XIX век - на север с васалните за Османската империя княжества Влашко и Молдова, обединени във втората половина на периода в единна княжеска Румъния, а на юг с българските земи, владение на султана. Реката играе роля на географска, но и политическа, и духовна граница между двата свята и много българи я преминават в търсене на по-добър и справедлив живот, създавайки колонии в големи градове като Букурещ, Браила, Гюргево, а и извън тях.

Осем информационни табла са посветени тематично на обединението на Влашко и Молдова, модернизацията на столицата на новото княжество Букурещ, на създаването и развитието на българските павликянски общности в Чопля и Попещ и други интересни моменти от българо-румънските контакти в предосвобожденската епоха.

Културните връзки са проследени до 1947 г., когато е сключена българо-румънската културна спогодба и е организирана голяма съвместна изложба за изящни изкуства. За нея Корнел Медря и Ада Джео правят пластики на български творци като Ненко Балкански и Илия Бешков, които могат да се видят в настоящата изложба. 

Куратор на изложбата „Отвъд Дунава“ е Адриан Маджуру. Той е завършил история в Букурещкия университет, където защитава и докторска степен в областта на човешката география. По-късно специализира и преподава градска антропология в магистърски и докторски курсове в Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“. Известен е на широката публика с книгите си за Букурещ, сътрудничи активно като автор и на много периодични издания.

Изложбата се открива официално утре в 17:00 ч. и ще остане във Варненския археологически музей до 30 март 2025 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парче в чест на съпругата си
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
Японският пианист Хаято Сумино изнесе концерт в Париж
Предпремиерно представяне на игралния филм "Без крила" за параолимпиеца Михаил Христов
Симфониета Шумен и пианистът Симеон Гошев ще изнесат днес концерт под диригентството на Димитър Косев
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Цветни аспекти
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Калейдоскоп
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.